نوشتن طرح توجیهی چرا مهم است ؟

نوشتن طرح توجیهی معمولاً شروع یک کسب و کار است. همانطور که سفر با برنامه ریزی و یادداشت دخل و خرج شروع می شود؛ تولید و تجارت هم با نگارش طرح توجیهی آغاز می شود.

بی برنامگی همه زندگی مختل می کند و در کسب و کار این موضوع از همه بیشتر نمود می کند.  باخت در اینجا باخت کل سرمایه زندگی است.

 

تفاوت طرح توجیهی و طرح کسب و کار

طرح توجیهی و طرح کسب و کار نمی بایست تفاوت زیادی با  یکدیگر داشته باشند. در طرح توجیهی تمرکز بیشتر بر عملی بودن و یا نبودن پروژه و در طرح کسب و کار تمرکز بر شیوه انجام کار است.

نوشتن طرح توجیهی بانک

طرح توجیهی یکی از مدارکی می باشد که برای دریافت تسهیلات می بایست به بانک ارائه نمائید . ممکن است در این اثنا فرمت خاصی مورد نظر بانک باشد.

نوشتن طرح توجیهی وام

همانطور که گفته شد؛ معمولاً بانک متقاضیان وام را مکلف به ارائه طرح توجیهی می کند. طرح توجیهی باید توسط شرکت های مجاز اینکار نوشته شود. بانک شرکت هایی را مجاز به نگارش طرح توجیهی می داند که  کانون مشاوران اعتباری و سرمایه گذاری بانکی باشند.

چگونگی تنظیم طرح توجیهی

یک طرح توجیهی جامع از بخش های مختلفی تشکیل شده است. بخش های مهم و اصلی یک طرح توجیهی به شرح زیر هستند .

مطالعه بازار یا ( market study  )

در این بخش به طور خلاصه نیاز بازار بر آورد می گردد. در برآورد نیاز بازار پارامتر هایی همانند عرضه، تقاضا، صادرات و واردات محصول بررسی می شود.

توجیه پذیری فنی و یا ( technical  feasibility ) 

یک طرح بایستی به لحاظ فنی هم توجیه پذیر باشد. مواردی همچون فناوری، محل اجراء طرح، ماشین آلات و خطوط مورد نیاز در این بخش مورد برسی قرار می گیرد.

تجزیه و تحلیل مالی ( financial  feasibility ) 

به منظور بررسی مالی و مهمترین آن سود آور بودن طرح انجام می شود.  این بخش قلب طرح توجیهی می باشد و ملاک پذیرفته شدن توسط بانک و سرمایه گذار می باشد.

نرم افزار نوشتن طرح توجیهی چیست ؟

نرم افزار کامفار وسیله ای برای ارزیابی مالی پروژ ه ی سرمایه گذاری می باشد.  به وسیله نرم افزار کامفار می توان شاخصه های مالی پروژه را محاسبه و تحلیل نمود.

معمولاً گزارش توجیهی بدون ارائه محاسبات کامفار از شما پذیرفته نخواهد شد. تصمیم در خصوص پذیرش یا عدم پذیرش یک پروژه نهایتاً توسط کامفار انجام خواهد شد.

 نحوه نوشتن طرح توجیهی کشاورزی

تولید محصولات باغی، صنایع تبدیلی و تکمیلی، پرورش انواع پرنده، دام از رایج ترین طرح های کشاورزی  هستند. تهیه گزارش توجیهی برای این دست طرح ها همانند هر طرح توجیهی دیگری می باشد. بخش هایی از این طرح ها همانند توجیه پذیری فنی آن اندکی تفاوت دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *