طرح توجیهی وام چیست ؟

طرح توجیهی وام یکی از تخصص های اصلی ما در حدود یک دهه بوده است. طرح توجیهی  قرار است به این سوال پاسخ بدهد. آیا اجرای این طرح موفقیت آمیز خواهد بود یا خیر ؟

بانک در موقع اعطای تسهیلات از شما می خواهد که طرح توجیهی فنی و اقتصادی خود را ارائه دهید. طرح توجیهی فنی و اقتصادی اثبات توانایی شما به باز پرداخت به بانک اعطاء کننده می باشید .

در تهیه طرح توجیهی بانک ها باید از با نرم افزار کامفار استفاده شود. دارای بخش های معرفی طرح ، بازار طرح و محاسبات مالی طرح شامل ( محاسبه سرمایه ثابت، سرمایه در گردش ، سود و زیان،  نقطه سر به سر، نرخ بازده داخلی … ) باشد.

 طرح توجیهی رایگان پنیر داخل تله موش است.

امروزه وب سایت های بسیاری هستند که نمونه ی طرح توجیهی در خود جای داده اند. در برخی حتی محلی برای  دانلود طرح توجیهی رایگان وجود دارد.

کسانی که با ماهیت طرح توجیهی زیاد آشنایی ندارند، این جذاب هم باشد ولی برای حرفه ای تر ها در مورد طرح توجیهی موضوع فرق می کند.

باید دانست که هر طرح توجیهی  از یک سری اطلاعات اولیه و پیش فرض هایی تشکیل شده است.   با تغییر این موارد ماهیت و نتایج طرح توجیهی کلاً عوض می شود. گاهی ممکن است طرحی که قبلا نتایج توجیه پذیری آن معکوس شود !

طرح توجیهی مبنای تصمیم گیری های مهمی همانند شروع یک کسب و کار است. اطلاعات غلط  طرح توجیهی رایگان اثری معکوس و فریبنده دارد.

با تغییر ظرفیت ، استان محل اجراء و … گاهی توجیه پذیری یک طرح بهم می ریزد. استناد به طرح توجیهی آماده پذیرفتن شکست از آغاز می باشد.

در مقوله سرمایه گذاری این دیگر ریسک تنها نیست. این یک اشتباه مهلک است. مثالی می زنم. طرح تولید دستمال کاغذی و یا بسته بندی خشکبار توجیه پذیر است؟!

جواب این سوال را نمی توان با بلی یا خیر داد. من قبل از جواب دادن به یک چنین پرسشی  چند پرسش دیگر مانند اینها مطرح می کنم. ظرفیت طرح چقدر است. در چه محلی قرار است اجرا شود. طرح فروش و یا مارکتینگ پلان آن چیست. معتقدم با دادن پاسخ های متفاوت به این سوالات طرح می تواند توجیه پذیر و یا غیر توجیه پذیر شود.

سرمایه گذاربرای نوشتن طرح توجیهی از کجا باید شروع بکند

 تسهیلات بانکی در تولید ضرورتی اجتناب ناپذیر است. بانک ها در شروع بررسی پرونده تسهیلات شما  یک طرح توجیهی بی عیب و نقص مطالبه می کنند.

طرح‌های توجیهی در نظام اعتبارات بانکی با دید متفاوتی ارزیابی و بررسی می‌شوند. همچنین برخی از بانک‌ها ممکن است، فرم های به خصوصی جهت تدوین طرح‌های توجیهی داشته باشند.

جهت تهیه طرح توجیهی فنی و اقتصادی با کارشناسان شرکت تماس بگیرید.

 طرح توجیهی کامفار :

 کامفار نرم‌افزاری است که برای مطالعات اقتصاد مهندسی مانند امکان‌سنجی و طرح‌های توجیه فنی و اقتصادی، شبیه‌سازی و تحلیل فرآیندهای مالی بکار می‌رود.

بانکها  تنها طرح های توجیهی متضمن به گزارش کامفار را می پذیرند.  نرم ‌افزار کامفار وسیله ای  برای ارزیابی مالی پروژه ‌های سرمایه‌ گذاری می باشد. توسط کامفار می‌توان شاخص ‌های مالی طرح را محاسبه و تحلیل نمود و تاثیر تغییرات هر یک از پارامترهای ورودی سیستم را بر فرآیند مالی طرح بررسی کرد. در نهایت می توان درخصوص توجیه پذیری پروژه تصمیم‌ گیری نمود.

 ملاک بانک ها در تخصیص منابع و تامین مالی:

بانک ها ملاک های مختلفی در موقع اعطای وام به متقاضی دارند و بر اساس آنها وی را ممیزی می کنند.

شاخص های مالی و اقتصادی طرح منجمله سود مناسب و ریسک کم می باشد.  الویت های سرمایه گذاری بانک و صندوق ها، بخش نامه ها و ضوابط داخلی بانکها و موسسات مالی می باشد.

برای نمونه می توانید رجوع کنید به ضوابط و مدارک مورد نیاز جهت اخذ تسهیلات بلند مدت بانک صنعت و معدن.

کانون مشاوران اعتباری و سرمایه گذاری بانکی :

بانک  به متقاضی تسهیلات تذکر می دهد که طرح توجیهی خود را ارائه بدهد. مشاور ذی صلاح  تهیه طرح توجیهی  الزاماً بایستی  عضو کانون مشاوران اعتباری و سرمایه گذاری بانکی باشد.

طرح توجیهی شما باید در سر برگ یکی از اعضای کانون مشاوران اعتباری و سرمایه گذاری بانکی چاپ  و مهمور به مهر ایشان گردد.

وثیقه جهت دریافت وام و تسهیلات :

سرمایه گذار باید تضمینی ارائه دهد تا بانک با اعتماد و اطمینان بیشتری به وی پول قرض بدهد. در واقع کارآفرین باید وثیقه لازم را نزد بانک قرار دهد. در این صورت ریسک اعطای وام برای بانک کاهش می یابد.

سوالات خود مورد وثائق بانکی  را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

واژه های لاتین بکار رفته در نوشته طرح توجیهی وام

Comfar Expert

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *