ریخته گری در اصفهان یک صنعت دیرپاست. ریخته گری فناوری شکل دادن فلزات از طریق ذوب فازات، ریختن مذاب در قالب و انجماد آن است. قطعات ریخته گری نقش مهمی در کالاهای ساخته شده دارند.

ریخته گری ممکن به یکی از روش های زیر انجام گردد:

ریخته گری به روش های مختلفی انجام می گردد.  روش های مختلف ریخته گری قطعات و مجموعه ها دست سازنده را در انتخاب باز نگه می دارد.

معمولاً معیار اصلی سازنده قطعات ریخته گری هزینه می باشد. به شیوۀ عقلایی تولید به شیوه ریخته گری  باید کمترین هزینه را برای سازنده  داشته باشد.  روی این اصل سازنده کم هزینه ترین و موثرترین راهکار را بر می گزیند.

الف- روش سنتی

ب- قالب دائم

ج-ریخته گری ماسه شیمیایی

د- روش های خاص

ریخته گری در اصفهان به روش های مختلفی انجام می گردد.  
ریخته گری در اصفهان به روش های مختلفی انجام می گردد.  روش های مختلف ریخته گری قطعات و مجموعه ها دست سازنده را در انتخاب باز نگه می دارد.

ریخته گری در اصفهان و صنایع وابسته

ریخته گری در اصفهان صنایع مختلفی را در بر می گیرد. در واقع صنایع مختلفی قطعات و مجموعه های خود را از ریخته گری تامین می کنند.

حوزه های کسب و کار آسا در زمینه ریخته گری شامل تامین نیازهای معادن و صنایع وابسته، صنعت سیمان، صنعت آهن و فولاد و صنعت حمل و نقل ریلی می باشد.

در واقع این چهار گروه عمده ترین صنایع مصرف کننده محصولات ریخته گری هستند لیکن مصارف ریخته گری به این صنایع محدود نمی گردد.

در اصفهان خصوصاً تمرکز حضور صنایع کلیدی همچون مجتمع فولا مبارکه، ذوب آهن و غیره و نیاز مبرم این صنایع به قطعات لزوم تامین به واسطۀ ریخته گری در اصفهان را توجیه می کند.

چه آلیاژهایی را می توان توسط ریخته گری نمود ؟

ریخته گری در اصفهان طیف وسیعی از آلیاژها را شامل می شود. شاید بتوان گفت بخش عمده ای از فعالیت ما معطوف به ریخته گری چدن در اصفهان می گردد.

با اینحال محدود کردن ریخته گری به آلیاژ خاص هیچگاه درست نمی باشد. طیف وسیعی از آلیاژها منجمله فلزات رنگی گرفته تا فولاد و سوپر آلیاژها توسط ریخته گری قابل تولید می باشد.

تصمیم درباره شیوه تولید قطعات که شامل ریخته گری، فورج و یا متالورژی پودر بیشتر به شکل قطعه و عملیات بعدی منجمله ماشینکاری و عملیات حرارتی بستگی دارد.

در آسا تمرکز مدیران بر ساخت قطعات ویژه است که هر کارگاه و یا کارخانه توان تولید آن را ندارد. در واقع توانمندی اصلی ما ساخت قطعات خاص با دانش فنی ویژه می باشد.

به کمک مهندسی معکوس دانش فنی قطعات خاص استخراج و عملیاتی می گردد. تهیه شناسنامه فنی قطعات در این خصوص بخش مهمی از قضیه می باشد.

به کمک ترکیبی از عملیات فوق ساخت قطعات خاص خصوصاً قطعات یدکی در کشور بومی سازی می گردد. پس از این مرحله نوبت به ریخته گری می رسد.

ریخته گری چدن در اصفهان :

چدن آلیاژی از آهن می باشد که حاوی 2.11 تا 4.5 درصد کربن و حداکثر 3.5 درصد سیلیسیم می باشد. این آلیاژ معمولاً به همراه مقادیری منگنز، و ناخالصی هایی مانند گوگرد و فسفر ریخته گری می گردد.

چدن ها به جز چدن داکتیل تا حدودی شکننده می باشند. به علت مزایایی همچون نقطه ذوب پایین، سیالیت بالا، ریخته گری مناسب، ماشین کاری بالا، مقاومت در برابر شکل پذیری و سایش جزء مواد مهندسی پر کاربرد می باشد. چدن ها به گروه های متفاوتی تقسیم بندی می شوند که نوع کاربری آنها از اساس متفاوت می باشد.

 • چدن خاکستری
 • چدن داکتیل
 • چدن سفید
 • چدن مالیبل

لیست برخی از قطعات که به روش ریخته گری تولید شده اند.

 • تولید قطعات ( صناتیع نفت، گاز، پتروشیمی)
 • تولید پروانه کشتی، قایق و غیره
 • تولید انواع پوسته پمپ
 • تولید چرخ دنده کارخانه سیمان
 • تولید تجهیزات ریلی
 • تولید قطعات صنایع داروسازی
 • تولید قطعات صنایع چوب و کاغذ
 • تولید قطعات ریخته گری دقیق

سفارشات ریخته گری در اصفهان

سفارشات ریخته گری در اصفهان را به ما واصل نمایید. تیم مهندسی آسا در دو بخش آلیاژسازی و بررسی شیوه ریخته گری درباره آن تصمیم خواهند گرفت.

در طراحی ریخته گری همواره جوانب اقتصادی باید مد نظر قرار گیرد.  طراحی قالب عند اللزوم انجام شده و نقشه اتوکد آن به دست می آید.

در آلیاژسازی با فرمول سازی عناصر آلیاژی به مقادیر آنالیز در می آید. ساخت مذاب آلیاژی تجربه بسیار زیادی می خواهد و در فرصتی کوتاه انجام گردد.

هرگونه تاخیر در زمان مذاب سازی موجب هدر رفت انرژی و بالا رفتن هزینه می گردد.

احداث کارخانه ریخته گری در اصفهان

احداث کارخانه ریخته گری در اصفهان یک برنامه ویژه تولید با محدودیت های بسیار است. ریخته گری یک صنعت پر مخاطره است. همچنین آلودگی زیست محیطی بسیاری به همراه دارد.

کسی که می خواهد به این صنعت ورود پیدا کند باید دانش کافی درباره آن داشته باشد. در حال حاضر اداره محیط زیست اصفهان با توجه به سطح آلودگی کلان شهر اصفهان مجوز ریخته گری صادر نمی کند.

مع الوصف راه تولید ریخته گری در اصفهان همچنان باز است. در واقع با استفاده از راهکار تولید بدون کارخانه می تواند دست به تولید قطعات ریخته گری زد.

برای اطلاع از شرایط و کم و کیف ریخته گری در اصفهان و یا احداث کارخانه در اصفهان با ما تماس بگیرید. همکاران بنده در آسا همه نوع راهنمایی در این زمینه را به شما ارائه خواهند داد.

این نوشته ها را هم بخوانید :

از 0 تا 100 مهندسی معکوس در اصفهان

لینک های مفید مربوط به این نوشته :

انجمن علمی ریخته گری ایران

انجمن صنفی ریخته گری ایران

Atlas Foundry Company

1 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *