مقدمه ای دربارۀ ثبت اختراع در اصفهان

ثبت اختراع در اصفهان با هدف حمایت از مخترع انجام می گردد. ایده های اختراعی اگر ثبت نگردند؛ به سرعت در معرض دزدیده شدن هستند.

در واقع ثبت اختراع راهکاری برای اثبات حق تقدم مخترع است. مناقشه بر سر مالکیت اختراع بدون ثبت آن معنی ندارد. هیچ کس دوس ندارد حاصل تلاش های چند ساله اش یک شب بر باد رود. در واقع ایده ثبت اختراع از یک چنین جاهایی زاده شده است.

چگونه اختراع خود را در اصفهان ثبت نمایم ؟!

ثبت اختراع در اصفهان همانند ثبت اختراع در ایران می باشد. می خواهم بگویم در همه جای ایران از تهران گرفته تا شهرستان ها ثبت اختراع یک جور انجام می شود.

در واقع ثبت اختراع در همه جای ایران از طریق سامانه اداره ثبت اختراعات انجام می گردد. اداره ثبت اختراعات زیر مجموعه ای از مرکز مالکیت معنوی می باشد.

طبق قانون مخترع مکلف به ارائه اظهارنامه ثبت اختراع به شکل الکترونیک می باشد. اظهارنامه ثبت شده در سامانه دارای منضماتی است که دلایل و مدارک جهت ثبت اختراع مذکور به شمار می آید.

در حقیقت نحوه تنظیم این منضمات یک کار بسیار تخصصی می باشد. دلیل رد بسیاری از اظهارنامه های ثبت اختراع نیز منضمات دارای نقص می باشد.

کارشناس ثبت اختراع با بررسی اظهارنامه ثبت اختراع، ایرادات آن را به صورت مشروح در ابلاغیه رفع نقص بیان می کند. مخترع موظف به رفع ایرادات یاد شده ظرف مدت 30 روز می باشد. ایرادات وارد شده در این مرحله را ایرادات شکلی می نامند.

در واقع کارشناس در این مرحله به محتوی پرونده ثبت اختراع ورود نمی نماید. در صورتی که این موارد رفع نگردد، اظهارنامه شما به صورت اتوماتیک در سیستم کان لم یکن می گردد. شما می توانید با ارائه درخواست استمهال ( تمدید ) به مهلت رفع نقص بیفزایید.

همانطور که تا اینجای کار دستگیرتان شد؛ ثبت اختراع در اصفهان نیازی به مراجعه به اداره ثبت اختراعات ندارد. البته باید بگویم که حتی در صورت رفع نقص ( ایرادات شکلی ) پرونده ثبت اختراع شما هنوز در اول راه می باشد.

در واقع پرونده ثبت اختراع شما در مرحله بعدی جهت بررسی ماهوی به مراجع ذی صلاح ارجاع داده می شود. شما در ابتدای ثبت اظهارنامه ثبت اختراع خود مرجع مذکور را انتخاب می کنید.

در اصفهان برخی از این مراجع شهرک علمی تحقیقاتی، دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه اصفهان می باشد. مرجع مذکور وظیفه دارد؛ همزمان با ارجاع پرونده در خصوص صلاحیت خود در این زمینه اظهارنظر کند.

در این مرحله نیز ممکن است کارشناسان از شما توضیحات بیشتر بخواهند. با رفع نقص ماهوی پرونده محتوی اظهارنامه ثبت اختراع نهایتاً مورد تایید و یا عدم تایید کارشناس مرجع استعلام می گردد.

تنها در صورت تایید در این مرحله است که اختراع شما ثبت می گردد. مرحله آخر پس از تایید در این مرحله ثبت آگهی ثبت اختراع در روزنامه رسمی جهت اطلاع عموم است.

نحوه تنظیم توصیف، ادعانامه و نقشه های ثبت اختراع

از آنچه گذشت معلوم شد که منضمات اظهارنامه ثبت اختراع مهمترین بخش ثبت اختراع در اصفهان است. بنابراین به جاست که عمده تمرکز خود را بر آن می نهیم.

چگونه برای اختراع خود توصیف بنویسم.

توصیف اختراع طولانی ترین مدرکی است که شما از اختراع خود ارائه می دهید. این مدرک در کنار سایر مدارک ثبت اختراع ملاک رد و یا قبولی آن است.

شایسته است که مخترع زمان کافی برای آموزش تنظیم توصیف اختراع بگذارد. فراموش نکنید که اگر ماحصل کار شما بزرگترین اختراع دنیا باشد؛ بدون مدراک کافی به سادگی رد می شود.

حتی آموزش چگونگی نگارش توصیف اختراع به تنهایی کافی نیست. شما باید نمونه هایی از توصیف اختراع را ببینید و سعی بکنید که توصیف خود را شبیه آنها بنویسید.

چگونه ادعانامه اختراع بنویسیم.

ثبت اختراع در اصفهان ضمیمه دیگری با عنوان ادعانامه اختراع می طلبد. ادعانامه اختراع قلب یک اختراع محسوب می شود. در واقع ثبت اختراع تنها حمایت از ادعاهای مطرح شده در این بخش می باشد. متاسفانه مخترعین اکثراً در نوشتن ادعانامه به مشکل بر می خورند.

دلیل این موضوع ادبیات خاص نگارش آن است. شایسته است که مخترع علاوه بر دریافت مشاوره کافی در زمینه نوشتن ادعانامه اخترع ، نمونه های آن را نیز به حد کافی دیده باشید.

چگونه نقشه های اختراع خود را ترسیم بکنم .

ترسیم نقشه جهت ثبت اختراع پیچیده ترین بخش ثبت یک اختراع است. این نقشه ها باید با دقت فراوان و با همه جزئیات ترسیم شوند.

این نقشه معمولاً به صورت انفجاری ترسیم شده و همه المان های ادعانامه را در می گیرد. طبق معمول می توانید؛ از نمونه نقشه های ثبت اختراع در مورد اختراعات موفق را الگو قرار دهید.

مزایای ثبت اختراع در اصفهان

امکان فروش گواهی ثبت اختراع که در واقع انتقال حق امتیاز انحصاری تولید آن می باشد.

استفاده از تسهیلات اعطایی در این زمینه

بهره مندی از تسهیلات خدمت سربازی

امتیاز معادل با مقاله ISI

امکان ثبت شرکت دانش بنیان در اصفهان

تاثیر مثبت در حذب مشتری و بازار فروش

قوانین ثبت اختراع در ایران

ثبت اختراع در اصفهان برابر با قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری انجام می گردد. فصل اول این قانون به اختراعات می پردازد.

ماده 1 این قانون می گوید؛ ماده 1- اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرایند یا فرآورده ای خاص را ارئه می کند و مشکلی را در یک حرفه، فن، فناوری صنعت و مانند آنها حل می نماید.

این نوشته ها را هم بخوانید :

گروه آسا

لینک های مفید مربوط به این نوشته :

صندوق نو آوری و شکوفایی

سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان

شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

United States Patent and Trademark Office

IGE/IPI

WIPO

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *