ضرورت تهیه طرح کسب و کار

شما در آغاز هر کسب و کاری حتما به ( طرح کسب و کار ) بیزنس پلان نیاز دارید. در حقیقت مواردی استثنائی وجود دارد که کارآفرینی بدون نوشتن بیزنس پلان به موفقیت رسیده است. با این حال این امر عمومیت ندارد.  شکست در سرمایه گذاری بدون طرح کسب و کار در اکثر موارد حتمی است.

از سوی دیگر حتی سرمایه گذاران نادری که بدون تهیه طرح کسب و کار خود را موفق قلمداد می کنند؛ باید بدانند که احتمالاً نوشتن بیزنس پلان موفقیتی دو چندان عاید آنها می کرد.

سوالات مهم درباره ی تهیه طرح کسب و کار

1- طرح کسب و کار چیست ؟

یک بیزنس پلان به زبان ساده نقشه راه کسب و کار شماست. این کسب و کار ممکن است یک تجارت، تولید محصول، ارائه خدمات و … باشد. 

2-نحوه نوشتن طرح کسب و کار

طرح کسب و کار قرار نیست؛ توسط خود شما نوشته شود. سرمایه شما مجالی برای سعی و خطا ندارد که بخواهید؛ آموزش چگونه بیزنس پلان بنویسم، ببینید و بعد خود آن را تهیه کنید.

درک تفاوت بین مطالعات طرح توجیهی و بیزنس پلان نیز به همان اندازه مهم است؛ این دو یکسان نیستند و یکی نمی تواند جایگزین دیگری شود . تفاوتها از قرار زیر هستند.

تفاوت گزارش امکان سنجی و بیزنس پلان

هدف: طرح توجیهی مشخص می کند که آیا  ایده کسب و کار پیش خواهد رفت، در حالی که طرح کسب و کار پس از تصمیم به اجرای طرح برای پیشبرد طراحی می شود.  

روش شناسی: اساساً، مطالعات طرح توجیهی پروژه های تحقیقاتی هستند، در حالی که طرح کسب و کار ( طرح تجاری ) پیش بینی آینده است.

ریسک ها: مطالعات توجیهی خطرات مرتبط با ایده را تعیین می کند، در حالی که برنامه های کسب و کار توضیح می دهند که چگونه مدیریت با ریسک ها مقابله می کند تا سود حاصل شود.

هزینه: طرح توجیهی معمولاً توسط شرکت های مشاوره با تخصص تهیه گزارش توجیهی  طی مطالعات دقیق انجام می شود.

بخش های عمده ی یک طرح کسب و کار چیست ؟

در نوشتن یک طرح کسب و کار می توان از الگو های مختلفی بهره جست. همچنین جزئیات و محتوی مختلفی را می توان در گزارشBP  گنجاند.

حجم طرح کسب و کار ( بیزنس پلان ) با توجه به نیاز مشتری شما در ارائه جزئیات تعیین می شود. در هر حال در اکثر طرح های کسب و کار ساختاری مشابه زیر به چشم می خورد.

نوشته های مرتبط با تهیه طرح کسب و کار

طرح توجیهی وام

طرح توجیهی کارخانه

طرح توجیهی بانک

ارتباط با بیرون

کانون مشاوران اعتباری و سرمایه گذاری بانکی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *