مشاوره احداث کارخانه در تهران

احداث کارخانه در تهران و موضوعات پیرامون آن تجربۀ دو دهه فعالیت تخصصی ماست. تجربۀ این دو دهه به من نشان داد، بی گدار به آب زدن قبل از احداث کارخانه خسارات جبران ناپذیری دارد.

فراموش نکنید هدف شما کارخانه زدن به هر قیمتی و بهایی نیست. هدف به هدر نرفتن سرمایه و درآمدزایی از طریق تولید است. نداشتن یک برآورد درست از سرمایه ثابت و سرمایه در گردش نهایتاً به نابودی سرمایه های شما منتج می گردد.

از این که بگذریم تولید کارخانۀ شما نهایتاً باید به فروش برود. بنابراین بیش از هر چیز قبل از احداث کارخانه در تهرانباید بفروش محصول خود فکر کنید.

طرح تولید شما نباید در منطقۀ مورد نظر یک طرح اشباع شده باشد. ورود به طرح های با رقابت بالا خصوصاً با رقبای قدیمی و جا افتاده در بازار از همان ابتدا ورود به ورطۀ شکست می باشد.

روی این حساب به عنوان مشاور احداث کارخانه با بسیاری از طرح های صنعتی مخالفت کرده ام. می خواهم بگویم وظیفه یک مشاور متخصص در این زمینه هل دادن سرمایه گذار رو به جلو و با هر شرایطی نیست.

در بسیاری اوقات جلوگیری از ورود سرمایه گذار  به تولیدی که احتمال بالای شکست در آن وجود دارد را وظیفۀ خود دانسته ایم. در حقیقت تشخیص نشانه های شکست در تولید پیش از احداث کارخانه وظیفۀ اصلی یک مشاوره تولید خبره است.

لزوم طراحی کارخانه در تهران

طراحی کارخانه در تهران باید مقدم بر احداث کارخانه در تهران باشد. احداث کارخانه بدون طراحی معنی ندارد. طراحی کارخانه شامل بخش ساخت و ساز ابنیه ، تاسیسات و خط تولید آن می شود.

مراحل احداث کارخانه در تهران چیست

در زیر به تفصیل مراحل احداث کارخانه را برای شما توضیح می دهم. متاسفانه احداث کارخانه به شیوه غیر اصولی موجب اتلاف سرمایه و زمان خواهد شد.

احداث کارخانه در نهایت می بایست  به تولید با یک ظرفیت منطقی  منتج گردد.  روی این حساب مراحل احداث کارخانه  استراتژی رسیدن به این هدف می باشد.

دریافت مجوزات لازم جهت احداث کارخانه

فرقی نمی کند که شما در اصفهان، تهران و یا هر شهر دیگر باشید. تولید به شیوۀ قانونی نیازمند اخذ مجوز لازم می باشد. تولید بدون مجوز و یا زیر پله ای در مراحل مختلف خود با مشکلات عدیده روبرو می شود.

مجوز احداث کارخانه می تواند جواز تاسیس، پروانه بهره برداری و یا مجوز صنفی باشد. پروانه تولید صنفی برای تیراژ محدود به شکل کارگاهی در مورد تولید برخی از محصولات صادر می گردد.

خرید یا اجاره زمین جهت احداث کارخانه

خرید یا اجاره کارخانه مرحلۀ بعدی احداث کارخانه است. شما صرفاً در زمین های ارائه شده توسط شرکت شهرک های صنعتی مجاز به احداث کارخانه می باشید.

سوال بسیاری از متقاضیان این است که تکلیف سوله های متعدد بیرون از شهرک های صنعتی چیست. در بسیاری از آنها هم اکنون فعال هستند و حتی تولید هم در داخل آنها انجام می شود.

بهتر است بدانید هرگونه فعالیت به این شکل از نظر قانون غیر مجاز و با محدودیت هایی روبرو می باشد. منجمله محدودیت های این سوله های غیر مجاز بودن در استفاده از برق صنعتی می باشد.

بنابراین تنها گزینه شما خرید زمین از شهرک شهرک ها می باشد. اگر نیت شما احداث کارخانه در تهرانمی باشد مرجع صالح در این زمینه شرکت شهرک های صنعتی استان تهران می باشد.

در نظر داشته باشد که زمین خریداری شده باید دقیقا مطابق جواز تاسیس شما باشد. شرکت شهرک های صنعتی استان تهران زمین مورد نظر را به شما واگذاری می کند.

لطفاً به تفاوت دو عبارت فروش و واگذاری با دقت توجه بفرمایید. بار حقوقی این دو عبارت با یکدیگر متفاوت ایست. در واقع زمین واگذاری شده به شما تنها بایستی به مصرف احداث کارخانه برسد.

شرکت شهرک های صنعتی استان تهران در صورت تخلف زمین را از شما پس می گیرد. بنابراین خرید زمین و عدم تاسیس کارخانه و یا به مصرف رساندن آن به غیر از این، شما را دچار معضل حقوقی می نماید.

ساخت سوله و اداری کارخانه

یک کارخانه در حالت کلی از یک یا چند سالن تولید، انبار و بخش اداری تشکیل شده است. احداث کارخانه معمولا با ساخت و ساز آن شروع می شود.

سالن های تولید و انبارها معمولا به شیوه سازۀ سوله اجراء می گردد. ساخت سوله به جای ساختمان های سنتی موجب صرفه جویی در هزینه می گردد.

در نظر داشته باشید که پیش از هر گونه ساخت ساز باید جواز ساخت بگیرید. مجوز ساخت توسط شرکت شهرک های صنعتی و سازمان نظام مهندسی تهران به شما اعطاء می شود.

شیوه کار این است که شما باید سایت پلان خود را به شرکت شهرک های صنعتی تهران ارائه نمایید. شرکت شهرک های صنعتی تهران طی نامه ای شما را به سازمان نظام مهندسی تهران معرفی و مهندس محاسب و ناظر شما مشخص می شود.

پس از طراحی سوله توسط محاسب و اعمال مهرهای قانونی بر روی نقشه ها و تایید نقشه و محاسبات توسط کنترل محاسب شما مجاز به شروع ساخت و ساز می باشید. تمام مراحل ساخت شما باید به تایید مهندس ناظر برسد.

طرح توجیهی تولیدی که می خواهید انجام دهید

سرمایه گذاری بالاخص تولید بدون طرح توجیهی معنایی ندارد. اگر می خواهید در احداث کارخانه شکست نخورید باید طرح توجیهی داشته باشد.

هر چه طرح توجیهی شما به واقعیت نزدیک تر باشد احتمال پیروزی شما بیشتر است. شما باید مشخص کنید چه مواد اولیه به کار می گیرید و نهایتاً چه محصولی تولید می کنید.

مواد اولیه، ظرفیت تولید و میزان فروش به شما ایده ای از سرمایه مورد نیاز و درآمد می دهد. راهکارهای فروش و بازریابی طرح تولید و رقباء باید به دقت مورد نظر برسی شود.

استقرار ماشین آلات و خط تولید کارخانه

استقرار خط تولید کارخانه قدم بعدی راه اندازی کارخانه است. ماشیبن آلات و خط تولید می تواند از داخل و یا خارج تامین شود. امروزه سازندگان خط تولید با زمینه های گوناگون در کشور فعال می باشند.

در برخی موارد مشابه خط تولید در داخل وجود ندارد . راه حل در این هنگام طراحی خط تولید و ساخت خط تولید می باشد.  اصطلاح بومی سازی  در این هنگام به کار می رود.

اخذ پروانۀ بهره برداری تولید

در پایان شما می توانید به سازمان صنعت، معدن و تجارت تهران برای دریافت پروانه تولید مراجعه نمایید. در مورد برخی  محصولات شما ملزم به دریافت استاندارد اجباری می باشد.

جواز تاسیس آغاز راه تاسیس کارخانه در تهران

احداث کارخانه در تهران با اخذ جواز تاسیس در تهران شروع می شود. قبلاً درباره جواز تاسیس به تفضیل توضیح داده ام. نکته مهم این است که بدانید جوازتاسیس وقتی گرفته می شود که شما قصد خرید زمین صنعتی، دیوار کشی، محوطه سازی، ساخت سوله، اداری و ماشین آلات کارخانه را داشته باشید.

احداث کارخانه به شیوه استیجاری نیازی به جواز تاسیس ندارد. جواز تاسیس البته کاربرد دیگری هم دارد. برخی برای ثبت برند از آن استفاده می کنند. در هر حال جواز تاسیس در اصل سند تاسیس کارخانه است.

شهرک صنعتی تهران

احداث کارخانه باید اصولاً در شهرک صنعتی صورت پذیرد. راه اندازی هر قسم تولید خارج از شهرک های صنعتی مجاز فاقد اعتبار می باشد.

شهرک های صنعتی مجار شهرک هایی هستند که زمین آنها توسط شرکت شهرک های صنعتی ارائه می گردد. در تهران متولی این زمین ها شرکت شهرک های صنعتی تهران می باشد. لیستی از شهرک های صنعتی مجاز توسط این دستگاه ارائه می گردد.

ساخت کارخانه در تهران

ساخت کارخانه در تهران به نظر می رسد که بخش فیزیکی از احداث کارخانه در تهران را در بر می گیرد. خرید زمین از شرکت شهرک های صنعتی، دیوارکشی، ساخت سوله، ساخت اداری زیر مجموعه های این بخش می باشد.

ساخت کارخانه در تهران باید با ضوابط و آیین نامه های مراجع ذی صلاح انجام گردد. پس از اتمام ساخت و ساز شما می توانید پروانه ساختمان دریافت نمایید.

با دریافت پروانه ساختمان شما مجاز به فروش کارخانه خود می باشید. همکاران ما طی دو دهه تجربه خود می دانند چگونه ساخت و ساز شما را بهینه سازی نمایند.

هدف از بهینه سازی کاهش هزینه ساخت سوله و اداری شما می باشد. این کاهش هزینه بدون افت کیفیت ساخت و ساز و با کاهش وزن ساختمان انجام می پذیرد.

سوالات متداول در زمینه احداث کارخانه در اصفهان

تولید بدون کارخانه چیست ؟

بدون احداث کارخانه در تهران هم می توان تولید محسوب شد. در واقع تولید بدون کارخانه استفاده از ظرفیت خالی کارخانه دار دیگر می باشد.

شما در تولید بدون کارخانه از پروانه بهره برداری کارخانه دار دیگری استفاده می نمایید. تولید بدون کارخانه با برند شما و توسط مجوزات دیگری تولید می گردد.

به جهت تولید اکنون بازار چه محصولاتی در تهران بهتر است؟

خیلی از همشهریان ما در اتهران می خواهند بدانند چه تولید کنند. این سوال در میان متقاضیان ما بسیار تکرار می شود. در واقع پاسخ به این سوال بسیار مشکل می باشد.

در حقیقت شاید این سوال بنیادی ترین پرسش پیش از تولید باشد. تصمیم آغازین تولید بر اساس این پرسش آغاز می گردد. پیش از  پاسخ به این سوال معمولا ما اطلاعاتی از مخاطب خود دریافت می نماییم.

بنا به سوابق پیشین متقاضی محلی که قرار است کارخانه در آن احداث گردد پاسخ این سوال متغییر می باشد. اگر مایلید واقعا بدانید چه تولیدی به نفع شماست مشاوره پیش از احداث کارخانه را به شما توصیه می نماتیم.

تولید دانش بنیان چیست ؟

تولید دانش بنیان چند سالی بر سر زبان ها اقفتاده است. اینکه چه طرح هایی دانش بنیان می باشد را تعیین می نماید. تولیدات دانش بنیان از مزایای خاصی بهره مند می گردند.

ثبت شرکت دانش بنیان در تهران مقدمۀ راه می باشد.

احداث کارخانه بنام شرکت باشد ؟

آیا احداث کارخانه در تهران باید بنام شرکت باشد و یا اشخاص حقیقی هم می توانند. پاسخ این است که صدور جواز تاسیس بنام هر دو شکل شخص حقیقی و حقوقی انجام می گردد.

در مرحلۀ صدور پروانه بهره برداری لیکن باید شرکت بتاشید. ثبت شرکت در تهران را تنها در مراجع قانونی همانند موسسات حقوقی مجاز انجام دهید تا در این زمینه به مشکلی برخورد نکید.

آیا در هنگام احداث کارخانه در تهران نیاز به برند دارم ؟

لینک های مفید دربارۀ احداث کارخانه در تهران

شرکت شهرک های صنعتی استان تهران

شرکت شهرک های صنعتی استان تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *